Čo je celulitída

Le Beuty Poprad

Celulitída

Nachádza sa v našom podkožnom tuku, alebo tuku spojenom s kožou pomocou siete spojivového tkaniva. Okrem odpruženia, izolácie, regulácie teploty, teraz vieme, že podkožný tuk hrá úlohu v produkcii hormónov, ktoré regulujú chuť do jedla, krvný tlak, a reprodukčné funkcie. Ako môžete vidieť, tuk je oveľa komplikovanejší, než nejaká náhradná palivová nádrž. Materiál, ktorý prepája podkožné tukové bunky s kožou je zložený z vláknitých pásov nazývaných septa. Celulitída sa tvorí, keď sa septa rozložia a nie sú už schopné plynule pripojiť podkožný tuk na kožu. Namiesto toho tukové bunky tlačia priamo na zamšu výsledkom čoho sú rôzne “kreatívne” vzory.

Celulitída je charakterizovaná zmenou kožného povrchu, najmä v oblasti zadočka a stehien. Zmeny sa nemusia obmedzovať len na ženské pozadie, ale môžu zasahovať dolné končatiny (jazdecké rajtky, pumpky), oblasť ramien a dokonca aj bruško. Podstatou vzniku fenoménu pomarančovej kôry, alebo tzv. matracového fenoménu, sú zhluky zväčšených tukových buniek uviaznuté medzi vláknami spojivového tkaniva. Dochádza k stláčaniu tukových buniek do tvarov hrozna a ich vytláčaniu smerom k horným vrstvám kože. Na základe zmien prekrvenia, prísunu živín a neschopnosti organizmu odplaviť škodliviny, uväznený tuk zostava nevyužiteľný a dochádza k jeho hromadeniu. V prípade, ak takýto stav dlhodobo pretrváva a zásoby tuku sa neustále zvyšujú, dochádza aj k trvalým zmenám v spojivovom tkanive.

STUPNE CELULITÍDY

Celulitída sa v ženskej populácii začína prejavovať od puberty. Výraznejšia býva u osôb, ktoré trpia súčasne nadváhou či obezitou. Najjednoduchšou vyšetrovacou metódou je test v stoji s relaxovanými sedacími svalmi. Následne maximálne stiahneme sedacie svalstvo a zatlačíme rukou na kožný povrch. Na základe prítomných zmien rozdeľujeme celulitídu do 4 skupín postihnutia:

 1. Stupeň 0: bez zmien kožného povrchu
 2. Stupeň 1: zmeny prítomné pri svalovej aktivite, alebo tlakovom teste
 3. Stupeň 2: zmeny viditeľne aj pri relaxovaných svaloch
 4. Stupeň 3: súčasne prítomné uzly

PRÍČINY VZNIKU

Súčasné výskumy sa prikláňajú k názoru, že hlavným dôvodom sú ženské hormóny, teda estrogény. Ich pôsobením dochádza k zmenám v cirkulácii, k hromadeniu tukov. Podporným momentom je odlišná stavba podkožného tukového tkaniva u žien, ktoré je oproti mužskému elastickejšie a pružnejšie. Vznik celulitídy však významne podporuje aj náš životný štýl. Nedostatok pohybu, nevyvážená strava, nedostatočný pitný režim, nerešpektovanie biorytmov nášho tela, ale aj užívanie hormonálnej antikoncepcie prispieva značnou mierou k rozvoju celulitídy. Podporným momentom je zhoršene prekrvenie navodené fajčením, nosením príliš tesného prádla a odevu. U obéznych žien sa zvyčajne stretávame s ťažším stupňom postihnutia, v tomto prípade riešiť celulitídu bez redukcie hmotnosti je priam nemožné. Odborníci pripisujú nedostatočné odievanie vo forme tango nohavičiek, tenké pančucháče, či minisukne za nedostatočnú tepelnú ochranu, ktorú náš organizmus následne kompenzuje tvorbou tukovej ochrannej vrstvy. Preto sa celulitída vyskytuje aj u štíhlych dievčat bez vrodených vlôh.

PREVENCIA A TERAPIA

 • Pravidelná a vyvážená strava
 • Pitný režim
 • Výživové doplnky
 • Obmedzenie návykových látok (cigarety, alkohol)
 • Redukcia hmotnosti v prípade nadváhy
 • Pravidelná vyvážená pohybová aktivita
 • Masáže a saunovanie
 • Odborné terapeutické postupy - lymfodrenážne techniky, spa techniky, zábaly, endermológia.
Používaním stránok prevádzkovateľa UNIZDRAV Group, s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.